34256

Ludzas amatnieku centra meistari piedalās Tradicionālo Prasmju skolas pasākumos
26.03.2013


Nemateriālā kultūras mantojuma valsts aģentūra 2009.gada rudenī aizsāka unikālu projektu Tradicionālo prasmju skola 2009 ar mērķi atbalstīt un attīstīt tautas tradicionālo prasmju pārmantojamību un popularizēšanu Latvijā.

Šogad visā Latvijā pasākums Satiec savu meistaru! notiks 4. līdz 7. aprīlim vairāk nekā 100 vietās visā Latvijā nemateriālā kultūras mantojuma meistari - tautas lietišķās mākslas studiju dalībnieki, stāstnieki, teicēji, muzikanti un citu tradicionālo prasmju zinātāji, aicinās pie sevis mācekļus un interesentus, lai pasākumā „Satiec savu meistaru!” dalītos ar savām prasmēm un zināšanām. Te katrs var iemācīties kādas noderīgas prasmes.
Kā allaž arī Ludzas Amatnieku centra meistari piedāvā apgūt senās amatu prasmes.
Darbnīcu sākums -- plkst. 10.00.

Peterņu pīšana
Mūsu meistars Salimons Kipļuks Latvijā ir vienīgais zināmais peterņu meistars, kurš nu jau vairākos semināros un meistardarbnīcās savas prasmes māca arī citiem. Perernes bija zemnieku apavi, ko darināja no linu aukliņām. Ja peternes ir pareizi pagatavotas, tās nelaiž cauri mitrumu un tās valkāja arī ziemā. Salimons ir nopinis šos apavus Alūksnes deju kolektīvam,daudziem maziem un lieliem valkātājiem gan Latvijā, gan ārzemēs, daži tās mīl savas pārliecības pēc, mīlot latviskās tradīcijas, daži masāžas efekta dēļ veselības uzlabošanai, daži peternes valkā arī kā istabas čības.
Visiem interesentiem meistars šo sarežģito prasmi pīt peternes, kas prasa lielu rūpību un pacietību, mācīs 5.aprīlī Ludzas amatnieku centrā,Tālavijas ielā 27ª, piektdien  10.00. Nāc un iemācie sko jaunu, lai vari pastāstīt un parādīt šo seno arodu saviem mazbērniem.

Vilnas dzijas krāsošana ar dabas izjevielām.
Mums visiem patīk košās krāsas dzijām, kas krāsotas ar sintētiskajām krāsvielām, taču mūsus vecmāmiņas zināja un prata nokrāsot dzijas tūkstoš krāsu niansēs, kas ļāva darbos ieadīt un ieaust fantastiskas krāsu pārejas. Vien nedaudzām sievām ir šodien ši prasme.Tādēļ Ludzas amatnieku centrs ar mērķi, lai dzijas krāsošanas zināšanas nepazustu organizē meistardarbnīcas . Šo seno arodu visiem interesentiem ierādīt ir uzaicināta Latvijā  pazīstamā pētniece un eksperimentālās arheoloģijas meistare Anete Karlsone, kas dažus gads atpakaļ jau viesojās Ludzā un mācīja celu aušanas senās tradīcijas.  Šī meistardarbnīca gan nenotiks 4.aprīlī, jo pavasaris nesteidzas, ir auksts laiks, tāpēc tā tiek pārcelta uz siltāku laiku, par cik krāsošana notiks ārpus telpām Ludzas amatnieku centra pagalmā. Precīzu pasākuma datumu ziņosim vēlāk. Sekojiet informācijai mājas lapā
www.ludzasamatnieki.lvInformācija par meistardarbnīcām  Ludzas amatnieku centrā, pie Līgas Kondrātes. T 29467925.


      Atpakaļ
Tālavijas 27a, Ludza, LV-5701, Latvija,
65707203, 29467925,
65707202,
ligakondrate@inbox.lv