38221

Dzijas krāsošana
16.09.2013


Kā zeltslotiņas dzijas zeltaini iekrāsoja

Tie, kas sestdienas priekšpusdienā bija aizgājuši uz Ludzas Amatnieku centru, varēja būt līdzdalībnieki tādā kā burvju mistērijā: uz ugunskura kūpēja katli, no kuriem ik pa brīdim tika izvilktas jau iekrāsotas dziju šķeteres, lai pārliecinātos par iegūto toni. Prāvas kā biezpiena vīkšķi notecēties bija uzliktas krāsvielas iegūšanai savāktās un jau izmērcētās zāļu kules. Kā jau agrāk bija solīts, te vēstures zinātņu doktore un māksliniece Anete Karlsone rādīja, kā nokrāsot dziju ar dabas krāsvielām. Tas ir darbietilpīgs process, tāpēc jau iepriekšējā vakarā bija savākti, sasmalcināti un aukstā lietus (tas ir svarīgi) ūdenī iemērkti zeltslotiņu ziedi. Rītā tos karsēja, un uz Amatnieku centru tika atnests jau gatavs šķīdums. Tad šajā šķīdumā  katlā uz ugunskura tika likta dzija. Vēlāk viss tika atdzesēts, dzijas tiek liktas kodinātājā. Tieši no kodinātāja atkarīgs, cik piesātināts ir iegūtais tonis. Vēlāk nokrāsoto dziju rūpīgi skalo un žāvē.

No zeltslotiņām iegūst dzelteno toņu gammu, no madaru sakņu uzlējuma -- tumši sarkano, no bērzu lapām -- zaļo.

Saka, ka šādi krāsotas dzijas neplūk mazgājot.

Smelties pieredzē bija ieradušās pat balvenietes un rēzeknietes, kā arī mūsu pašu rokdarbnieces, kas sekoja tehnoloģiskajam procesam, bet lielākā daļa interesentu vienkārši kādu brīdi nolūkojās darbos.

Ķiploki dažādos veidos -- veselīgi

Pirmoreiz tirdziņā Amatnieku centrā ķiplokus dažādos veidos piedāvāja z/s Bērzu birze no Rogovkas. Saimniecība specializējas ziemas ķiploku un cietes kartupeļu audzēšanā. Interesantākais, ka pircējiem tika piedāvāti ne tikai ķiploki, bet arī ķiploku pesto: garšviela, kas tiek gatavota no ķiploku ziediem. Saimnieki domā, ka turpmāk varēs piedāvāt vēl citas garšvielas no ķiplokiem.

Kā parasti tirgū savus izstrādājumus piedāvāja pašmāju amatnieki, pie kuriem esam jau pieraduši un varbūt ne vienmēr novērtējam.

Vanda ŽulinaIelādēju


      Atpakaļ
Tālavijas 27a, Ludza, LV-5701, Latvija,
65707203, 29467925,
65707202,
ligakondrate@inbox.lv